Design

Designer Series: Takashi Murakami


Takashi Murakami kimdir?

Takashi Murakami günümüzde çalışan, en önemli ve en bilinen Japon artistlerden biri.  1962’de Tokyo’da doğdu, 1983’te Tokyo Güzel Sanatlar ve Müzik Üniversitesi’nden “nihonga“ alanında doktora derecesi ile ayrıldı. Bu da resimlerinin hem teknik hem de konu ve malzeme açısından geleneksel Japon kurallarını takip ediyor. 

Murakami 1990’larda kendi başına bir isim yapmaya başladı; eserleri Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi, Boston’daki Güzel Sanatlar Müzesi, Bard College of Art Museum ve Verseilles Sarayı gibi dünya çapında prestijli müzelerde sergilendi.


Biraz da en ünlü eserlerinden bahsedelim:

MR. DOB

© 1996 ‘727’ Artwork by Takashi Murakami/Kaikai Kiki Co.

Bu çağdaş üç parçalı eserinin merkezinde Murakami‘ nin Mr. Dob adlı avatarı var. 1993 yılında yapılan bu eserde, yaratığın gözleri ordan oraya bakarken, açık ağzı da jilet gibi keskin dişlerini ön plana çıkarıyor. Japon animesi, genellikle yüzlerinin büyük bir bölümünü kaplayan, alışılmadık derecede büyük gözlere sahip çizgi film karakterleriyle tanınır. Bu parçadaki gezen gözler animelerin abartısını daha da ileri götürüyor.

Hiropon

Küçük beli ve hacimli pembe domuz kuyruklarıyla açıkça cinselleştirilmiş bu heykelin göğüsleri o kadar büyüktür ki, vücudunu çevreleyen bir süt fıskiyesi püskürtmek için cılız bikini üstünden fırlar. 

Bu heykel 2002’de Christie’nin müzayede evinde 427.500 dolara satıldı ve Murakami’yi küresel sanat dünyasında bir süperstar haline getirdi. 

Super Nova

Foto by @jpellgen

Murakami’nin çağdaş pop kültürünün yanı sıra tarihi Japon resmine atıfları birleştiren özel Superflat stilinde yürütülen Super Nova adlı bu çok panelli mantar resmi, ilk bakışta eğlenceli bir çocukluk fantezisi gibi görünüyor. Bununla birlikte, bu yaratıkların mutant gözbebekleri, diş benzeri sivri uçları, saykodelik renkleri ve çarpık formları, uğursuz akıntılara işaret ediyor. Eserin adı İngiliz grup Oasis’in 1995 tarihli “Champagne Supernova” adlı şarkısına gönderme yapıyor. İlaç kültürüne atıflar içeren şarkıyla olan ilişki, bu hayali görüntülerin halüsinojenik (sihirli) mantarlar olarak da yorumlanabileceğini gösteriyor.

  Wink

New York’aki Grand Central Station’ın resmi zarafetini ihlal eden Murakami’nin imzası olan göz küreleri ve çiçeklerle süslenmiş dev baloncuklar, büyük odanın etrafında balonlar gibi zahmetsizce süzülüyormuş gibi bir görünüm verirken, iki topraklanmış heykel yerden yükseliyor gibi görünüyor. 

Wink, iddialı bir şekilde daha geniş Amerikan kitlesine Japon Neo-Pop’u tanıttı. Murakami, parlayan kürelerdeki çizgi film gözleri için: “Bu resimlere baktığınızda onlar da size bakıyorlar.“ dedi.


Takashi Murakami ve Louis Vuitton

Murakami, 2002 yılında tasarımcı Marc Jacobs’un daveti üzerine moda markası Louis Vuitton ile 13 yıllık işbirliğine başladı. Murakami’nin tasarımlarından biri, siyah veya beyaz arka plan üzerinde tekrarlanan kendi imzalı denizanası gözleri ile doksan yedi farklı renkte LV imza monogramını içeriyor. Bu popüler proje sayesinde Murakami, sanatı ticari bir marka olarak tanıtmada başarılı bir şekilde öncü oldu. Bu dönüm noktası niteliğindeki işbirliği, Louis Vuitton için de 300 milyon doları aşan bir gelir getirdi. 


Sergileri

Bu zamana kadar pek çok yerde ve çok sayıda sergi açmış olan sanatçı hayranlarını çalışmalarıyla büyülemeye devam ediyor. Son sergisi 2019 Ekim’de olan sanatçının gelecek sergisi 3 Ocak 2021’de!

Bu sergide tabi ki çalışmaları onları Japonya’nın ötesine taşıyan 6 büyük sanatçının çalışmaları yer alacak; bu kişilerden bir tanesi de Murakami.


İşbirlikleri

lk Murakami Multicolore koleksiyonu 2003 İlkbahar / Yaz aylarında piyasaya sürüldü ve Louis Vuitton’un hem siyah hem de beyaz tuval üzerine pembe, mavi, yeşil ve sarı renkli klasik monogramının yeniden yorumlanmasına yer verdi ve anında popüler kültür dünyasına sızarak bir hit oldu. Jessica Simpson, Ashley Tisdale, Naomi Campbell ve Lil ‘Kim’in kollarında

Louis Vuitton x Takashi Murakami

Simdiye kadarki en kazançlı aksesuar koleksiyonlarından biri olan Louis Vuitton ile ortaklık 2003 yılında başladı ve 13 yıl sürdü. Ürünler el çantaları ve valizlerden kilim gibi ev eşyalarına kadar uzanıyordu. Klasik LV monogramını kullanan Takashi, bu zengin imzayı renkli bir palette kawaii dokunuşuyla yeniden yorumlayarak lüks markanın ikonografisini Monogramouflage, Cherry Blossom ve Character Bag koleksiyonları gibi yeniden harmanlayan diğer eğlenceli tasarımlara yol açtı.

Kanye West – I Wonder (Graduation)

Murakami, 2007’de Kanye West ile en tanınmış ticari işbirliğinde kendini pop kültürünün kaidesinde buldu. West’in üçüncü stüdyo albümü Graduation için kapak resmi oluşturan ve ardından müzik videosunu “Good Morning” olarak canlandıran Murakami, Kanye West’i “Kanye Bear” adlı ikonik bir karakter olarak başarıyla markalaştırdı.


Peki Murakami’yi bu kadar ünlü yapan şey ne?

Onu farklı kılan ve ilgi çekici yapan en önemli şey eserlerinin, farklı dönemlere ait Japon kültürü unsurlarını barındırması; bir yandan fantastik ve sıra dışı imgelerin kullanımını benimsediği 18.yy Edo dönemine ait geleneksel Budist ikonografisi, 12.yy resmi, Zen resmi ve kompozisyon teknikleri, diğer yandan da Japon anime ve manga (çizgiroman) ve ayrıca Amerikan pop sanatı gibi çağdaş popüler ifade unsurlarını ödünç alması. 

Aynı zamanda bu çeşitlilikteki etkileri çok sayıda sanatsal medya ve formatta tekrar işliyor; çalışmaları, çizgi filmleri anımsatan resimlerden yarı minimalist heykellere, dev şişme balonlara, filmlere, saatlere, tişörtlere ve diğer toplu üretilen ürünlere kadar uzanıyor. 

Ayrıca eserleri renkli ve ilgi çekicidir; Batı sanatına dair geniş bilgisini, içten dışa “Japonculuğu“sanat dünyasında bir devrim yaratmak ve bi araç olarak temsil etmek için kullanır. “ Enerjisi olan eserler yaratmak için tüm sanatçıların güçlü, karanlık duygulara sahip olması gerektiğine inanıyorum“  der Murakami, ve ona göre eserlerinin arkasındaki güç onun için sanat potansiyelinin canlı bir örneği olmaktır.


Nike Tarihi ve İnanilmaz Başarı Hikayesi
Kanye West ve Yeezy İmparatorluğu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.