Moda

SUPREME’NIN BÜYÜLÜ DÜNYASINI KEŞFEDİN


Klasik moda anlayışının dışına çıkarak yaratıcılığını konuşturan Supreme, havalı ürünleriyle son yıllara damga vuran markalardan biri. Spor ve tarz giyimi bir araya getiren Supreme, özellikle gençlerin en beğendikleri markalar arasında çoktan ilk sıralarda yerini aldı. Supreme’nin bu günlere nasıl geldiğini ve piyasadaki yerini sağlamlaştırdığını anlamak için gelin hep birlikte markanın kuruluşuna, satış tarzına ve ürünlerine göz atalım. İşte karşınızda son yılların trendi Supreme!


Supreme Markasının Tarihi

1994 yılında James Jebbia tarafından kurulan Supreme günümüzde en popüler giyim markalarından biri. SoHo bölgesinde Lafayette isimli bir sokakta ufak bir mağaza olarak hayatına başlayan marka her geçen gün biraz daha büyüyerek bugünkü özel konumuna yerleşti. İlk zamanlar daha çok erkek markası olarak yola çıkan Supreme’nin ürünleri, özellikle kadın kaykaycıların artmasıyla birlikte kadınlar tarafından da kullanılmaya başlandı. Genç kuşakta yaygınlaşan unisex giyim modası da Supreme’nin yükselişine katkıda bulundu.

Markanın kurucusu Jebbia kendi sözleriyle kıyafet tasarlamayı müzik yapmaya benzetiyor. Jebbia’ya göre her zaman tarzını anlamayacak, yargılayacak, beğenmeyecek kişiler olacak. Ama bir taraftan da açık fikirli gençlerin desteği ve markayı sahiplenmesi ile birlikte Supreme giyim sektöründe fark yaratmaya devam ediyor. Tokyo’da, Londra’da, Paris’te açılan Supreme mağazalarının önünde belirli günlerde uzun kuyruklar oluyor. Özellikle Paris’te Louis Vuitton ortaklığı ile Supreme çok başarılı işlere imza atıyor. İki dev markanın birlikte tasarladığı sırt çantaları, bandanalar, eldivenler, t-shirt ve ceketler gerçekten muhteşem.


Supreme Nasıl Moda Oldu?

Özel tasarımlarıyla Supreme’nin resmen kullananlarda bağımlılık yarattığını söylemek mümkün. Markanın oldukça sadık bir kullanıcı kitlesi var bu kitle yıldan yıla hızla büyüyor.

Pazarlama stratejisi olarak alışılmışın dışında bir taktik uygulayan Supreme hiç bir zaman talep edilen miktarda ürün üretmiyor. Bu yüzden yeni bir model piyasaya çıkacağı zaman mağaza önlerinde uzun kuyruklar oluşuyor ve bu da müşteriler arasında rekabeti artırıyor. Bu kuyruklar da sosyal medyada haber oluyor ve marka bilinirliğine ciddi anlamda etki ediyor. İnsanların uğruna uzun kuyruklar beklemeyi göze alması da markanın popülerliğini daha da yükseltiyor.

Supreme sosyal medyayı çok etkili bir şekilde kullanıyor ve müşterilerine kendini bir aileye dahil hissetme fırsatı sunuyor. Markanın moda olmasının en önemli sebeplerinden biri de tüketici zihninde yaratılan bu aidiyet duygusu.


Supreme Nasıl Satış Yapıyor?

Tıpkı pazarlamada olduğu gibi satış alanında da Supreme farklı bir taktik uyguluyor. Supreme’nin resmi web sitesinde her Perşembe saat 12.00’da (CET) yeni ürün girişi yapılıyor. Ürünler satışa çıkar çıkmaz çok hızlı bir şekilde satın alınıyor. O yüzden hazırlıklı olmanız ve ne alacağınızı bilmeniz çok önemli. Bazı ürünler en fazla 15 saniye içerisinde tükenebiliyor. Bu yüzden önceden kendinize bir liste hazırlamalı ve en çok istediğiniz ürünü satın almaya çalışarak başlamalısınız. Kredi kartı bilgilerinizin doğruluğundan ve kartınızın limitinin yeterli olduğundan emin olun. Çünkü ikinci bir kart bilgisi girmeye vaktiniz olmayabilir. Siz bu bilgilerle uğraşırken bir başkası ürünü satın alabilir. Kısacası istediğiniz Supreme ürününe sahip olmak için hazırlık, hız ve biraz da şans gerekiyor.


En Pahalı 5 Supreme Ürünü

Markanın en çok tercih edilen ürünleri genellikle t-shirt ve hoodie ancak bir çok farklı üründe supreme logosunu görmek mümkün. Satış fiyatları son yıllarda ciddi yükselişte olan markanın en pahalı ürünlerinden bazılarını listeledik:

Vuitton Kaykay Tahtası

2000 yılında üretilen Louis Vuitton logolu kaykayların Louis Vuitton tarafından satışına son verilmesinin ve stokların imha edilmesinin istenmesinin ardından bu kaykaylar ciddi değer kazandı. Tanesinin fiyatı bugün £3000.

Mini Motorsiklet Dekoru

Supreme’nin Coleman ortaklığı ile ürettiği minyatür motorsikletin şuan piyasadaki değeri £3000. Evet yanlış duymadınız! Sadece bir dekor ama bu fiyattan satılıyor. Hatta ileride daha da değerleneceği düşünülüyor.

image via Stockx

Louis Vuitton Bavul

Kuşkusuz Supreme’nin en pahalı ürünü £70000 değerindeki bu bavul. Aslında çanta da denilebilir çünkü oldukça küçük. Supreme ve Louis Vuitton markalarının ikonik ortaklığının simgesi haline gelen çanta ünlülerin sahip olmak istediği özel ürünlerden biri.

image via Stockx

Kate Moss T-shirt

Supreme’nin ikonik ürünlerinden olan Kate Moss baskılı t-shirt’ün fiyatı £500. Dünyaca ünlü modelin fotoğrafını taşıyan ürün oldukça ilgi görüyor ve popüler ürünler arasındaki yerini koruyor.

Fender Gitar

Supreme’nin ünlü gitar markası Fender ile ortaklığının ürünü olan bu gitarın değeri £7000. Supreme logolu bu beyaz gitar markanın en değerli ürünleri arasında.

image via Stockx

MODANIN PARLAYAN YILDIZI VE İLGİNÇ HAYATI: KARŞINIZDA VIRGIL ABLOH

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.