Sneaker

SPOR AYAKKABI AL SAT DÜNYASINDA BAŞARILI OLMAK


Günümüzde dijitalleşen ve globalleşen dünyada online ortamlarda para kazanmak için bir çok yeni yol deyim yerindeyse meslek ortaya çıktı. İnternet ortamındaki platformlarda bir çok iş modeli kuruluyor ve tabi ki giyim sektörü de bundan nasibini alıyor. Kıyafetlerinizi, ayakkabılarınızı, aksesuarlarınızı hem satın alabileceğiniz hem de satabileceğiniz bir çok internet sitesi bulmanız mümkün. Kendi ihtiyaçlarınızı bilgisayar üzerinden karşılayabileceğiniz gibi, al sat yaparak bu işten para da kazanabilirsiniz. Bugünkü başlığımız altında spor ayakkabılar özelinde al sat işlemlerinin nasıl yapıldığını, bu işten nasıl gelir elde edildiğini anlattık. Ciddi paraların konuşulduğu spor ayakkabı al sat dünyasını gelin birlikte tanıyalım.

Jaysee Lopez ve Urban Necessities

Spor Ayakkabı Al Sat İş Modeli Nedir?

İnternet üzerinden para kazanma yollarını incelediğimizde spor ayakkabı al sat dünyasının oldukça karlı olduğunu görmek mümkün. Bu alanda birçok girişimci fırsatları kovalıyor ve başarılı olanların ciddi gelirler elde ettiklerini belirtmek gerek. İngilizcede “Reseller Market” olarak geçen al sat işlemlerini aslında borsa ile benzerlik gösteriyor. Al sat işlemlerine başlamadan önce pazarı iyi anlamak ve okumak gerekiyor. İleride değer kazanabilecek, klasikleşebilecek marka ve modelleri belirlemek ve öngörülü olmak bu işte başarılı olmak için çok önemli.

Spor Ayakkabı Alıp Satarak Nasıl Para Kazanılır?

Spor ayakkabı alıp satarak para kazanabilmek için değeri ileride artacak olan ama günümüzde fiyatı uygun olan modelleri belirlemek gerekiyor. En uygun fiyattan ayakkabılara sahip olabilmenin yolu ise tabi ki ilk piyasaya sürüldüğünde satın almak. Eskiden bu iş genellikle saatlerce mağazaların önündeki uzun kuyruklarda bekleyerek gerçekleştiriliyordu ama artık bu süreci online olarak yönetmek mümkün. Siparişlerinizi internet üzerinden verebilir ve sıra beklemeden ürünlere sahip olabilirsiniz. Bunun için “Frenzy” gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu uygulama sizi büyük markaların yeni ürünü piyasa sürdükleri zamanı size hatırlatacaktır. Böylece ayakkabı çıkar toplu çıkmaz sipariş verebilir ve ürünleri değer kazandığında satarak gelir elde edebilirsiniz.

Camp Out

Bu süreç içerisinde spor ayakkabıları bayi fiyatının altında almak çok önemli. Peki bunu nasıl başarabilirsiniz? İşte burada StockX gibi platformlar devreye giriyor. Bu internet sitesi üzerinden spor ayakkabıların 12 ay boyunca olan fiyat yansımalarını görebiliyorsunuz. Borsadaki grafikler gibi, ayakkabıların fiyat değişim grafiklerini takip etmek mümkün. Bu sayede hangi ayakkabıların, hangi marka ve modellerin al sat için uygun olduğunu tespit edebilir ve daha doğru bir strateji geliştirebilirsiniz.

image via Stockx
Stockx, Stadium Goods

Stockx, Stadium Goods gibi online platformlar aynı zamanda bir mağaza işlevi de görüyor ve buradan da alım satım işlemleri gerçekleştiriliyor.
Bu işin içinde olmasanız bile satmak istediğiniz bir spor ayakkabınız varsa bu sitelerden biri üzerinden ayakkabılarınızı elden çıkarabilirsiniz.
Spor ayakkabı al sat işlemlerinden ciddi anlamda para kazanmak için çabalayanlar kimi zaman bilgisayar üzerinden bazı “bot” yazılımlar kullanıyorlar. Ama tabi ki satın alacağınız ayakkabılar için gereken araştırmayı kendiniz de yapabilirsiniz. eBay gibi online mağazalar üzerinden araştırmanızı yapabilirsiniz.

image via Stockx
 Hangi Spor Ayakkabı Markaları Al Sat İçin En Çok Kullanılıyor?

Nike, Adidas gibi ünlü markalar al sat pazarında en çok değer gören firmalar. Özel bir örnek vermek gerekirse Nike – Air Jordan gibi klasikleşen marka ve modellerin yeni sürümleri her zaman değerleniyor ve alt sat için oldukça karlı. Supreme yine al satta en çok değerlenen markalardan biri.

Nike, Adidas, Supreme gibi markaları mercek altına almak ve yeni çıkacak modelleri takibe almak bu işe başlamak için oldukça doğru bir nokta. Sadece yeni çıkan modelleri takip etmek ve değerlenmelerini takip etmek tabi ki çok da mümkün değil. Bununla birlikte geçmiş modellerin piyasadaki seyrini iyi çalışmak ve analiz etmek gerekiyor.

Sınırlı Sayıda Üretilen Spor Ayakkabılardan Fayda Yaratmak
image via Yeezymafia

   Nike, Adidas gibi markalar sınırlı sayıda, ingilizcesi “limited edition” olan ürünleri çıkarırken, satıcılar için kura sistemi uyguluyor. Kurayı kazananlar sınırlı sayıdaki ayakkabılardan ilk ve en uygun fiyata alma şansı buluyor.
Bunu değerlendirmek isteyen girişimciler kimi zaman bilgisayar yazılımları ile kimi zaman manuel olarak sisteme çoklu girişler ve kayıtlar yaparak şanslarını artırıyorlar. Devamında çekiliş sonucu uygun fiyata satın aldıkları ürünü kat ve kat fazlasına satarak bu işten gelir elde ediyorlar.


Spor Ayakkabı Al Sat Piyasasında Yükselmek

Güvenilirlik kazanmak her sektördeki gibi burada da tabi ki zaman alıyor. Büyük yatırımlar yapmadan önce iyi düşünmek gerekiyor.  Tecrübe kazanmak ve pazarı tanımak bu işte çok önemli. Bu yüzden tavsiyeler ufak al sat işlemleri ile başlamak, sistemi öğrenip, kendinizi geliştirdikten sonra büyük yatırımlar için riske girmek yönünde. Birlikte çalıştığınız aracı firmalara, internet sitelerine karşı daima temkinli olmakta ve dikkatli davranmakta fayda var. Piyasada çok fazla sahte ayakkabı olduğunu düşünerek hareket etmek gerekiyor.

Özetle spor ayakkabı alıp satmak uzaktan kolay para kazanma yöntemi gibi görünse de yoğun bir çalışma ve araştırma gerektiren bir sektör. Eğer siz de bu piyasaya girmeyi düşünüyorsanız tavsiyemiz ufak tutarlarla ve az sayıda spor ayakkabıyla başlayıp bu alanda iyice piştikten sonra işlerinizi büyütmek. Sağlam adımlarla ilerlediğiniz ve biraz da öngörülü olduğunuz takdirde ciddi gelirler elde edebilir ve bu işten büyük paralar kazanabilirsiniz. Yeter ki sıkı çalışın, iyi araştırın ve bu işe yoğunlaşın. Şimdiden bol kazançlar ve iyi şanslar dileriz…

@stil.sokak

Bu rapor yalnızca bilgi sağlama amaçlıdır. Bu iş yalnız parayla ilgili olamaz. Ayakkabı sevgisi ön planda. #Stilsokak


Sneaker Kültürü ve Kısa Tarihçesi
İstanbul Sokak Modası’na Yön Veren En Tarz 5 Mağaza

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.