Sneaker

Sneaker Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?


Sneaker Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Sneaker Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir? Bugünün kılavuzunda, spor ayakkabılarını düzgün bir şekilde temizlemek icin, nelere dikkat edeceğiniz ve hangi ürünlerin, ev eşyalarının yardımcı olabileceğine kendimizi adadık. Sonuçta, ayakkabılarınızın tadını olabildiğince uzun süre çıkarmak istiyorsunuz. Bunun da garanti edilebilmesi için, ayakkabılarınızın da buna göre korunması gerekiyor.

Sevdiğiniz spor ayakkabılarınızı en iyi nasıl temizleyeceğinizi ayrıntılı olarak açıklamadan önce, birkaç temel kurala değinelim; Ilk önce ayakkabı bağcıklarınızı çıkarın, sonrasında çamaşır makinesinde küçük bir çamaşır torbası ile yıkayabilirsiniz veya biraz sabun ve su ile elle temizleyebilirsiniz. Gerçekten büyük bir çaba değil, ama büyük bir etkisi var. Ayakkabı bağcıklarınız umutsuz bir durumdaysa, bacakların uçları zaten yıpranmış ya da onları tekrar temizlemek istemiyorsanız, alternatif olarak yeni ayakkabı bağcığı satın alabilirsiniz. 

Beyaz Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir Video

Kaba Temizlik

Spor ayakkabılarınızı temizlemeye başladığınızda, küçük ve ince detaylarla başlamayın. Aksine, kaba kirden inceye doğru temizlemek daha güzel sonuc verecektir. Başka bir deyişle, spor ayakkabılarını elimize alırsak, önce bağcıkları çıkarmamız gerekir. Çok kaba toprak parcaları, çakıl taşları ve kum, iki ayakkabının tabanlarına hafifçe vurarak ayakkabılardan çıkarılabilir. Çoğu zaman bu islem, kiri  gevşetmek için yeterlidir. Bu nedenle, evde oturma odasında değil, açık havada yapmak en iyisidir.


Spor Ayakkabılarını yıkayın – nasıl ve hangi temizleyici ile?

Jason Mark ve CREP Protect bakım ve temizlik ürünlerini tanıyoruz, aynı zamanda Sneaks Cloud gibi spor malzemeleri mağazaları kendileri de konuyla ilgileniyor ve spor ayakkabılarınıza yardımcı olan kendi ürünlerini geliştiriyorlar.

Ayakkabılarınızda hem su hem de kir lekeleri olabilir. Kural olarak, bu lekeleri spor ayakkabılarından çıkarmak için nemli bir bez yeterlidir. Lekeler biraz daha (zor) kalici ise, yukarıda bahsi gecen ürünlerden birinin kullanılması önerilir. Biz CREP Protect ve Jason Mark  kullanıyoruz. 


Tekstil spor ayakkabılarını temizlemenin en iyi yolu nedir?

Spor ayakkabılarınız klasik Vans’ler gibi kumaştan yapılmışsa, çok kolay temizleyebilirsiniz. Yumuşak bir fırça, sabun (veya en iyi şey elbette özel bir spor ayakkabı temizleyici olacaktır),  temiz bir bez ve tabii ki suya ihtiyacınız var.
Fırçayı ıslatın ve düzgün bir köpük tabakası oluşana kadar ayakkabıyı dairesel hareketlerle fırcalayın. Daha sonra kirli köpüğü durulayın, spor ayakkabılarınızı icine gazete yerleştirerek güneşde kurumaya birakin. Bu arada, gazete spor ayakkabılarınızın deforme olmamasını ve aynı zamanda kurutma işleminin biraz daha hızlı olmasını sağlar.


Sentetik spor ayakkabıları temizlemenin en iyi yolu nedir?

Kauçuk yüzey veya sentetik deri gibi yapay malzemelerden yapılmış spor ayakkabıların, kesinlikle makinede yıkanmasını önermiyoruz!

Bu sefer temiz hale getirmek için yine bir fırçaya, sert bir beze, temizleme köpüğüne ve süngere ihtiyacınız var. Yapacağınız ilk şey, başlamadan önce ayakkabıların bağcıklarını cikartmaktır. Sonra spor ayakkabılarını kısa bir süre fırçalayın ve önce kaba kirleri çıkarın. Temizleme köpüğünü süngerin üzerine koyun, üst ve dış tabanın üzerinde dairesel bir hareketle hareket edin. Malzemeler bazen çok hassas olduğundan, biraz daha dikkatli olmaya çalışın, çok sert bastırmaktan kaçının. Eski bir mutfak havlusu veya bez kullanabilirsiniz. Havluyu (bezi) hafifçe nemlendirin ve silin. Son olarak, spor ayakkabılarını tekrar gazete ile doldurun ve temiz havada kurumalarına izin verin.


Deri spor ayakkabıları temizlemenin en iyi yolu nedir?

Temizlik için fırça, köpük veya spor ayakkabı temizleyici, mikrofiber bez ve tabii ki su gerekir. Mükemmel bir sonuç için bir deri bakım ürünü de alabilirsiniz. Başlamadan önce yine ayakkabıların bağcıklarını cikarın. Temizleme köpüğünü doğrudan spor ayakkabıların üzerine değil de, fırcanın üzerine koyun. Spor ayakkabıların uzerinde ince bir köpük tabakası oluşana kadar fırcalayın. Fırça ile ulaşılması kolay olmayan daha küçük köşeler için eski bir diş fırçası da kullanabilirsiniz. Ardından köpüğü nemli bir bezle silin.


Spor Ayakkabıları çamaşır makinesinde nasıl yikanir?

Temel olarak, ne spor ayakkabılar ne de başka ayakkabılar çamaşır makinesine konulmamalıdır. Bunları elde yıkamak çok daha etkili olmasını ve ayakkabılarınızın daha uzun süre dayanmasını sağlar. Ama itiraf ediyoruz, bizde çamaşır makinesinde bir veya iki spor ayakkabı yıkadık. Makineyi kullanıyorsanız en azından aşağıdakilere dikkat etmelisiniz:

 • 30 dereceden daha sıcak yıkamayın.
 • Yumuşatıcı kullanmayın.
 • Hiçbir koşulda çamaşır makinesinde deri ayakkabı yıkamayın.
 • Ayakkabı iç tabanını çıkarın ve ayrıca yıkayın.
 • Ayakkabı bağcıklarini da ayrıca yikayin.
 • Bir yıkama torbası kullanın. Böylece spor ayakkabıların doğrudan tambura sürtünmesini engellemiş olursunuz. 

Sneaker Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir? Kısa Kilavuz
 1. Kaba kirden inceye doğru temizlemek daha güzel sonuc verecektir. Iki ayakkabının tabanlarına hafifçe vurarak ayakkabılardan çıkarılabilir.
 2. Yumuşak bir fırça, sabun (veya en iyi şey elbette özel bir spor ayakkabı temizleyici olacaktır),  temiz bir bez ve tabii ki suya ihtiyacınız var.
 3. Ilk önce ayakkabı bağcıklarınızı çıkarın!
 4. Fırçayı ıslatın ve düzgün bir köpük tabakası oluşana kadar ayakkabıyı dairesel hareketlerle fırcalayın.
 5. Eski bir mutfak havlusu veya bez kullanabilirsiniz. Havluyu (bezi) hafifçe nemlendirin ve silin.
 6. Son olarak, spor ayakkabılarını tekrar gazete ile doldurun ve temiz havada kurumalarına izin verin.
 7. Ayakkabılarınız kuruduktan sonra ilk gün gibi tertemiz bir görünüme sahip olacaktır 

Bizi takip edin ve en son Sneaker haberlerini kacırmayın! 

Elbette Stilsokak’ı Soszal ağlarda da bulabilirsiniz. Bizi takip edin ve her gün en önemli Release Bilgileri ilk siz ogrenin!

Facebook: Stilsokak

Instagram: stilsokak

Release Takvimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.