Müzik

Rap Müziğin Sokak Modasına Etkileri


Hip hop 1970’li yıllarda Amerika’da özellikle siyahilerin yaşadığı varoş bölgelerde çete kavgaları, işsizlik, hayata karşı bir nevi isyan ve baş kaldırı olarak ortaya çıkan bir müzik türü.

Zamanla gençlerin yaşadıkları koşullardan şikayetlerinin dışa vurumu olarak mikrofonla söylenen hızlı sözlerin de eklenmesiyle Rap türü ortaya çıktı. Amerika’dan sonra Almanya Fransa gibi Avrupa ülkelerinde popüler olmaya başladı. Özellikle 2. Dünya Savaşı sonrası Almanya’daki göçmenler problemlerini çevreye iletmek için bu müzik türünü kullanmaya başladılar.

Türkiye’ye ise bu akım yaklaşık 25 sene sonra 1995 yılında Cartel ile birlikte geldi. Kısa bir süre için yoğun ilgi gördü ancak Rap müzik sonrasında tekrar düşüşe geçti. Ta ki 1999 yılına kadar. Toplama Rap albümü “Yeraltı Operasyonu” bu türü tekrar gündeme getirdi. 2000’lerde hep dünyada hem Türkiye’de Hip Hop ve Rap iyice yükselişe geçti. Özellikle internet ortamında en çok dinlenen tarz haline gelmeye başladı.

Rap müzik söylemek istenilipte söylenilemeyen şeylerin aslında bir dışa vurumu olarak hayat buluyor. Şarkı sözlerinin eleştirel ve protestan yapısı adaletsizlik, ekonomik sıkıntılar, sınıf ayrımları, sosyal sorunlar gibi bir çok toplumsal soruna parmak basıyor. Bu yönden bakınca, dünya çapında popülerleşmesinin yanında Türkiye’de yükselişe geçişinde yerel sebepler, sorunlar, mevcut yaşam şartları da etkilidir.

Türkiye’de en büyük yankiyi uyandıran ilk Rap’çi kim diye sorulursa kuşkusuz çoğunluk “Ceza” şeklinde cevap verecektir. Yine büyük bir bölüm ise bu sorunun cevabı olarak “Sagopa Kajmer
yanıtını verebilir. Aslında bu iki isim birbiriyle iç içe iler yapmış yakın isimlerdir. Sagopa Kajmer gerçek adıyla Yunus Özyavuz Yeraltı Operasyonu albümünde en çok dikkat çeken isimdir. 2002’de kendi adını taşıyan albümü çıkardı. Yine aynı yıl Ceza’nın Med Cezir albümünün prodüktörlüğünü yaptı. Ceza da bu albümle birlikte ciddi bir üne ve bilinirliğe kavuştu.

Günümüze dönecek olursak, Ezhel’in bu camidaki en çok dikkat çeken isim olduğunu görüyoruz. Ceza- Ezhel karşılaştırması yapılacak olursa kimi boynuz kulağı geçti diyerek Ezhel’in olağanüstü bir başarı yakaladığını düşünürken kimi Ceza’nın usta Ezhel’in çırak olduğunu ve aradaki farkın çok büyük olduğunu savunuyor. Tabi ki kişisel zevkler söz konusu olduğunda ortada bir çok farklı görüş var ancak her ikisinin de Türkiye’de Rap müziğe ciddi katkıları olan değerli isimler olduğunu unutmamak gerek.

Türkiye’de bu gün Rap’in yükselen yıldızları arasında Ben Fero ve Burry Soprano mutlaka vurgulanması gereken isimler. Ben Fero gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz bazı kliplerinde 30 milyon bandında izlenme almış başarılı bir isimdir. Yeni Rap yıldızının Orman Kanunları albümü büyük ilgi toplamaya devam ediyor. Burry Soprano ise Türkiye’nin şuanki en genç Rap yıldızı. 1997 doğumlu şarkıcı, Mary Jane parçası ile herkesin beğenisini topladı.


Peki son 20 yıldır Türkiye’de sevenleri hızla artan Hip Hop ve Rap giyim tarzını nasıl etkiledi? Genel çerçeveyi çizecek olursak, erkekler için 70’ler 80’lerdeki dar yüksek belli pantolanlar, ispanyol paçalar, kotlar yerini düşük bel bol ve rahat pantolonlara, eşofman altlarına bıraktı. Sportif giyim ön plana çıkmaya başladı. Kadınlar için de aynı şekilde elbiseler etekler yerini daha sportif taytlara, sweatshirt tarzı rahat ama tarz kıyafetlere bıraktı. Ayakkabılarda ise spor ayakkabılar (sneaker) günlük yaşamda çok büyük yer tutmaya başladı. Sportif olmayan daha şık kıyafetlerle bile rengarenk çeşitli tarzda spor ayakkabılar kombinleniyor. Rahatlık hep ön planda.

Müzik Kültürü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de seneler içerisinde sokak modasını etkileyen en büyük faktörlerden biri olmuştur. Özellikle gençler, dinledikleri müzikleri yapılan danslarla uyumlu kıyafetlerle sokak modasına bu noktada yön veren kitleyi oluşturuyorlar. Önümüzdeki yıllarda popülerlik kazanacak müzik türleri nasıl bir moda anlayışı getirecek hep birlikte göreceğiz ancak şimdilik sokaklarda Hip hop ve Rap etkisi bir süre daha etkisini sürdüreceğe benziyor.

@stil.sokak

SUPREME’NIN BÜYÜLÜ DÜNYASINI KEŞFEDİN
MODANIN PARLAYAN YILDIZI VE İLGİNÇ HAYATI:
KARŞINIZDA VIRGIL ABLOH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.