Design,  Moda

MODANIN PARLAYAN YILDIZI: KARŞINIZDA VIRGIL ABLOH


Son yılların popüler ismi ünlü tasarımcı Virgil Abloh’ un hayatını, çalışmalarını ve başarılarını bu yazımızda mercek altına aldık.
30 Eylül 1980’de Chicago’nun dışında Rockford’da doğan Abloh, Gana’lı göçmen bir aile tarafından yetiştirildi. 1998 yılında Boylan Katolik Lisesi’nden mezun oldu. Bu lise aynı zamanda ileride evleneceği Shannon ile tanıştıkları yer olması bakımından önem taşıyor. Lise mezuniyetinden sonra Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği okuyan ve diplomasını alan Virgil Abloh’un inşaat mühendisliğinin kendi ruhuna ve yeteneklerine hitap etmediğini anlaması fazla uzun sürmedi. Lisans eğitimin ardından Illinois Teknoloji Enstitüsünde mimarlık yüksek lisansını tamamladı. Sonrasında kendisi de diploma aldığı branşı “çok sıkıcı” olarak tanımlayan bir çok açıklama bulundu ve hem inşaat mühendisliği hem de mimarlık sayfasını kapatarak tasarımcılığa yöneldi.

Günümüz yıldız tasarımcılarından Virgil Abloh’un annesi de bir terziydi. Genç yaşta annesinden dikiş dikmeyi öğrenen ünlü isim, yeteneklerini erken yaşta geliştirmeye başladı. Mühendislik okurken geliştirdiği yaratıcılık ve teknik göz sonrasında tasarım hayatında da Abloh’a yardımcı oldu. Yaşamındaki dönüm noktalarından biri Kanye West’in menejeri ile tanışması oldu. Şans eseri Virgil Abloh’un baskılı t-shirt’lerini satın aldığı yer aynı zamanda Kanye West’in de takımın birlikte çalıştığı firmaydı. Kanye West’in menejeri John Monopoly ile toplantı ayarlamayı başaran Virgil Abloh’un mezuniyetinden 1 gün önceki finalini kaçırması basında çok anlatılan ilginç bir olaydır. Kanye ve takımı tarafından bakış açısı beğenilen ve yeteneği fark edilen günümüzün tanınmış ismi Virgil Abloh takıma dahil edildi ve kariyerindeki basamakları tırmanmaya başladı.


   

2012 yılında Abloh ilk şirketi Pyrex Vision’ı New York’ta kurdu. 40 dolara satın aldığı Ralph Lauren t-shirtleri üzerlerine çocukluk kahramanı Michael Jordan’ın numarası olan “23”ü ve Pyrex yazısını bastırarak satışa sundu
ve her birinden yaklaşık 550 dolar kazandı.

2013 yılında ise Milan’da Off-White markasını kurarak kariyerini bir adım daha ileri taşıdı. sokak modasıyla, lüksü, sanatı, müziği ve seyahati biraraya getiren markayı siyah ve beyaz arasındaki gri bölge olarak tanımlamak mümkün. 2014 yılında Off-White kadın kolleksiyonu piyasaya sürüldü ve Paris Moda Haftasında podyuma çıktı.

2015 yılında Off-White LVMH isimli önemli moda ödüllerinde finale ismini yazdırdı. Beyonce’un da markayı giymeye başlaması ile birlikte iyice ün kazanan Off-White Tokyo’da 2016 yılında ilk konsept mağazasını açtı.

2017 yılında Virgil Abloh Nike ile kurduğu iş birliği ile kendisi için çok önemli bir projeye imza attı. Çocukluğunda Nike Air Jordan ayakkabılar Abloh’un tutkusuydu. Bu projeyle birlikte Virgil Abloh, Nike’ın 10 ikonik ayakkabısını baştan tasarladı. Bu çalışması oldukça büyük beğeni topladı ve ayakkabılar standart fiyatlarının çok daha üzerinde alıcı buldu.

2017 yılında Virgil Abloh’un markası Off-White Urban Luxe ödülünü kazandı. Başarı basamaklarında hızla ilerlerken Time dergisi tarafından 2018 yılının dünyadaki en etkileyici 100 ismi arasına girmeyi başardı.

2018 Virgil Abloh için muhteşem bir fırsat daha yarattı ve dünyadaki ünü katlanarak arttı. Çünkü Abloh artık Louis Vuitton’un erkek kolleksiyonlarının sanat yönetmeni. Bu görevi 7 yıldır Kim Jones yönetmekteydi. Moda kulislerinde bir süre Kim Jones’un görevinden ayrılacağı konuşuldu ve sonrasında pozisyon için yeni isim iş başına geldi. Bu isim ise Virgil Abloh oldu. Bu görevi aldıktan sonra kendi sözleriyle Virgul Abloh şu açıklamaları yaptı: “Erkek giyiminden sorumlu sanat yönetmeni görevini devralmak benim için büyük onur. Lour Vuitton’un mirası ve yaratıcılığı büyük bir ilham kaynağı.”

Haziran 2018’de Virgil Abloh’un ilk kolleksiyonu Paris moda haftasında sergilendi. Bu anların ardında Kanye West’e sarılıp, duygu dolu anlar yaşaması hem çok çalışılarak kazanılmış başarının hem de yıllar içerisinde Kanye West ile kurdukları dostluğun samimi bir tablosunu çizdi. Medyada çok konuşulan bu anlar ünlü tasarımcıya karşı duyulan sempatiyi artırdı.

TOPSHOT – Models present creations by Louis Vuitton at the end of the men’s Spring/Summer 2019 collection fashion show on June 21, 2018 in Paris. / AFP PHOTO / BERTRAND GUAY

Son olarak IKEA ile ortaklık kuran Virgil Abloh’un Off-White markası, tasarım IKEA ürünlerine imza atıyor. Tasarımlar arasında özellikle halılar ön planda. “Keep Off” isimli halılar satışa sunuldu ve yoğun ilgi görüyor. Üzerinde “wet grass” yani ıslak çim yazan yeşil halılar da ön plana çıkan ürünler arasında. Tasarımların tamamı muhtemelen Kasım 2019 yılında raflarda yerini alması öngörülüyor. Şimdilik piyasaya ara ara sürpriz ürünler sunulmaya devam edilecek gibi görünüyor. Özellikle “millenials” olarak adlandırılan milenyum gençliğini hedefleyen yeni tasarım ürünlerin fiyatlarının da normal IKEA fiyat aralığında olacağı duyuruldu ve bu özellikle gençleri sevindirici bir haber olarak medyada yerini aldı.

Virgil Abloh 2009 yılında evlendiği lise aşkı Shannon ile hala birlikte ve çiftin iki çocukları var. Biri kız biri erkek olan çocukların isimleri Lowa ve Grey. Chicago’da Lincoln Park’da yaşayan ailenin mutluluğu ve birlikteliği de Abloh’un iş hayatındaki başarıları kadar ilgi görüyor ve takdir topluyor. Biz de Virgil Abloh’a başarılarının ve mutluluğunun devamını diliyoruz…

@stil.sokak

SUPREME’NIN BÜYÜLÜ DÜNYASINI KEŞFEDİN
İstanbul Sokak Modası’na Yön Veren En Tarz 5 Mağaza

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.