Moda,  Sneaker

Kanye West ve Yeezy İmparatorluğu


Kanye West’in kendi tabiri ile O’nun yeniden doğuşu ve hayatının dönüm noktası. İşte Yeezy imparatorluğunun Kanye West için anlamı bu.
Çünkü, bir borç batağının ve ileri derecede depresyonun ardından kuruluyor bu imparatorluk. Kelimenin tam anlamı ile bir dibe vuruş ve ardından 1,5 milyar dolar ederinde bir markaya yükselişin hikayesi. 

Arabalara ve Lamborghini’lere olan tutkusunu her fırsatta dile getiren Kanye West, bunu şu şekilde anlatıyor: “Yeezy ayakkabıların Lamborghini’si.”

Bu büyük Yeezy imparatoruğun kuruluşunu ve yükselişi anlatmadan önce, gelin hep beraber bu başarının esas mimarı olan Kanye West’i daha yakından tanıyalım. 

„Yeezy will become the biggest apparel company in human history.“

Kanye West

Kanye West Kimdir?

Kanye West
Scott Dudelson/Filmmagic/Getty Images

Kanye West, ya da tam adıyla Kanye Omari West, 1977 yılında Amerika’da dünyaya gelmiştir. Müzik kariyerine ise, 2004’te piyasaya çıkardığı The Collage Dropout albümü ile başlamıştır. 

İlk albümü piyasaya sürüldükten sonra, sonraki iki yıl art arda 2 albüm daha çıkarmıştır. Bu üç albümü ile Grammy ödülü de dahil olmak üzere, çok sayıda ödüle layık görülmüştür. Grammy ödülünü ise, ilk albümü olan The Collage Dropout ile almıştır.
Rap müzik ve yapımcılık kariyerini beraber sürdürmüştür. 

Özel hayatında ve müzik çevresinde bir çok kez magazinsel olaylara karışmış olsa da oldukça büyük başarılara imza atmıştır.
Müzik kariyerindeki başarıların yanı sıra, ticaret hayatına atılması ile de bir çok başarıyla ulaşmıştır. Bunlardan en önemlisi hiç şüphesiz ‘Yeezy’ markasıdır. 


Kanye West x Bape İşbirliği

2007 yılında, henüz Kanye West kariyerinin başındayken bu işbirliği gerçekleştirildi. Son zamanlarda bu iş birliği unutlmaya yüz tutmuştur. Ancak, Kanye West’in şu anda bulunduğu noktaya gelmesinde önemli bir adım olmuştur. 

Bu işbirliği ile, spor ayakkabı endüstrisi de farklı bir noktaya taşınmaya başladı. Artık renkler, farklı desenler daha fazla gündeme gelmeye başladı. Çünkü Kanye West x Bape Bapesta spor ayakkabıları, ayakkabının şekline yönelik değişimler yapmadı. Onların yaptıkları tamamen renk tonları ve havalı desenlerin birleşimden oluşuyordu. Bu da o dönem için oldukça yenilikçi bir yaklaşımdı. 

Spor ayakkabının topuğunda yer alan ayı maskotu ve ayakkabının renk kombinasyonları, aslında Kanye West’in o dönem çıkarttığı albümünün kapağına atıfta bulunuyordu. İlk albümü olan The Collage Dropout’un kapağı. Bu işbirliği aslında albüm tanıtımı ve spor ayakkabı tanıtımı için de oldukça faydalı olmuştur. 

Kanye West’in kendi albüme yapılan göndermeden dolayı, spor ayakkabıların da tam ismi “Kanye West x Bape ‘Dropout Bear’ Babesta Sneakers” olmuştur.

Kanye West x Bape Bapesta
stockx.com

Kanye West x Louis Vuitton İşbirliği

2007 yılında Bape ile yaptığı işbirliğinin ardından, 2009 yılında Kanye West, Louis Vuitton ile bir işbirliğine gitti. Beraber bir spor ayakkabısı tasarladılar. Oldukça ses getiren ve oldukça farklı bir spor ayakkabı modeli ile piyasaya giriş yaptılar. 

Bu spor ayakkabılar piyasaya “ The Jasper “ ismi ile sürüldü. Birçok farklı renk seçeneği ve yüksek boğazlı modelleri ile, Kanye West hayranlarını oldukça heyecanlarında bir koleksiyon oldu. Ayrıca Kanye West, sıkı moda takipçisi olduğu için ve bu işten aslında para da kazandığı için, Louis Vuitton’un gönüllü elçisi olmuştur.

LOUIS VUITTON x Kanye West "Jasper"
image via stockx

YEEZY’nin Başlangıcı ve Nike İle Başlayan İşbirliği Süreci

Nike Air Yeezy 2 Red October Announcement

YEEZY, ilk olarak Nike ve Kanye West ortaklığı ile, Nike Air Yeezy adı ile piyasaya çıkmıştır.  Air Yeezy ve Air Yeezy II, Nike markasının ilk sporcu olmayan ayakkabı koleksiyonu olmuştur.
İlk işbirliği 2009 yılında, ikinci işbirliği ise 2012 ve 2014 yıllarında gerçekleşmiştir. 

YEEZY’nin tasarım süreci uzun ve bir o kadar da meşakkatli bir süreç olmuştur. Yüzlerce fikir ve tasarım örneğinin içerisinden, ortaya çıkmıştır ve yaratım süreci tamamlanmıştır. Hatta ayakkabının prototip olarak üretilen modeli ile, piyasaya sürülen kesinleşmiş modeli arasında bile ciddi model farklılıkları görülmektedir. Bu durum da, üretim aşamasının ne kadar karmaşık ve fikir yoğun bir süreç olduğunu kanıtlar niteliktedir. 

Bu Kanye West x Nike işbirliğini sürecin başlangıcında kimse bilmiyordu. Ta ki, 2008 Grammy Ödül Töreni’ne kadar. Bu ödül töreninde Kanye West, törene YEEZY’nin tamamen siyah ve süet deriden yapılmış bir modelini giyerek katıldı. Bu şekilde işbirliği halka ve basına duyurulmuş oldu. 

Bu müjdeli haberin ardından 2009 yılında YEEZY piyasaya sürülmeden önce, hangi renklerin satışa çıkacağı Knaye West tarafından hayranlarına soruldu ve bu seçim onlar tarafından yapıldı.

Nike Air Yeezy 2 Red October
Nike Air Yeezy 2 Red October

Nike’tan Adidas’a Geçiş Süreci

Adidas ve Kanye West işbirliğinin ilk adımları aslında daha eskilere dayanır. Aslında bu işbirliğinin temelleri 2006 yılında atıldı. Kanye West 2006 yılında Adidas ile beraber bir ayakkabı tasarladı. Ancak bilinmeyen nedenlerden dolayı bu ayakkabı piyasaya sürülmedi. 

Nike beraber tasarladıkları son ayakkabı olan Yeezy II’nin, 2013 te piyasaya sürülmesinin ardından 2014 yılında Kanye West, Nike ile olan ticari işbirliğine son verdi. Bu ayrılığın ardından Nike, Kanye West’e telif ücreti ödemeyi reddetti. Bunun yerine West’in seçeceği bir hayır kuruma bağış yapma teklifinde bulundular. 

Bu telif hakkı restleşmelerinin ardından, Kanye West rotasını Adidas’a çevirdi. Adidas, Kanye’ye telif haklarını ödemeyi kabul etti. Bu anlaşmanın ardından Adidas x Kanye West işbirliği Mart 2015 itibari ile resmileşti ve duyuruldu. 


YEEZY Markasının Başarısı

Kanye West Yeezy Koleksiyonu
image via Forbes

„Yeezy Yeezy Yeezy Yeezy just jumped over Jumpman“

Kanye West

2015 yılında, YEEZY 350 piyasaya sınırlı sayıda olmak üzere sürüldü. Herkes bu ayakkabıları almak istiyordu, ancak sadece şanslı olanlar bu ayakkabılara ulaşabiliyordu. Bu pazarlama stratejisi sayesinde YEEZY’nin popülerliği de bir o kadar arttı. 

Kanye West’in kendi açıklamalarına göre YEEZY şu anda dünyadaki ikinci en hızlı büyüyen şirket konumunda. Ayrıca önümüzdeki yıllarda, insanlık tarihin en büyük giyim şirketi olacağını öne sürüyor.

YEEZY’nin bu denli başarılı olmasının nedeni, diğer ayakkabılardan oldukça farklı bir rahatlığa ve farklı bir dış görünüme sahip olmasıdır. Başarısını gösteren en önemli kanıtlardan bir tanesi de YEEZY’nin oldukça fazla çeşidinin olması ve bu çeşitlerin her birine olan ayrı ayrı ilgidir.

Kanye West, kendisi için her ne kadar rakamların adamı olmadığını söylese de 1,5 milyar dolarlık bir marka olan YEEZY’yi yaratmıştır. 

Pazarlama stratejilerinin ve reklam çalışmalarının ne denli etkili olduğunu, satış rakamlarımdan görmek oldukça mümkün. Bu denli karlı ve başarılı bir ortaklıkta ilgi çeken nokta ise, Kanye West’in, YEEZY’nin halen %100’üne sahip olmasıdır.
Bu ortaklık ile birlikte bu büyük imparatorluğun daha da büyüyeceği tartışma götürmez bir geçek gibi görünüyor. 


SUPREME’NIN BÜYÜLÜ DÜNYASINI KEŞFEDİN

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.