Design,  Trending

Designer Series – KAWS İsminin Arkasındaki Adam


Şu anda KAWS olarak bilinen Brian Donnelly, sınırlı sayıda üretilen oyuncaklar ve giysiler tasarlayarak adından söz ettiren New York merkezli bir sanatçıdır. Çalışmaları aynı zamanda uluslararası müze ve galerilerde sergilenen dünyaca ünlü bir sanatçıdır. Aslına bakarsanız sanatı, güzel sanatlar ile küresel ticaret arasında bir yerde duruyor.

Brian Donnelly (KAWS) Kimdir ?

Brian Donnelly (Kaws)

Brian Donnelly 1974’te Jersey City, New Jersey’de doğdu. New York’ta Görsel Sanatlar Okulu’ndan mezun oldu ve burada illüstrasyon alanında Güzel Sanatlar Diploması aldı. Brian Donnelly, 1996 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra Disney için serbest animatör olarak çalıştı ve Disney’de arka planlar yapma fırsatı buldu; 101 Dalmaçyalı, Daria ve Doug gibi filmlerde rol aldı. Bu arada Donnelly harflerin bir arada görünme şeklini beğendiği için KAWS lakabını seçti. İsmi, grafiti sanatı dünyasında yerleşmesinin yanı sıra güzel sanatlar dünyasında da öne çıkmaktadır.

KAWS’ın estetiği, uluslararası sanat dünyasındaki bayilerin, koleksiyoncuların, galerilerin, müzayede evlerinin ve müzelerin dikkatini çeken sofistike ve eğlenceli bir mizah kullanır ve şüphesiz göz önünde bulundurulması gereken bir sanatçıdır. Popülaritesi, sınırlı sayıda üretilen oyuncaklarının piyasaya sürüldüğünü duyurduğunda New York’taki Modern Sanat Müzesi’nin web sitesinin çökmesine bile neden oldu. Bir sokak sanatçısı olarak alışılmadık başlangıcı, duvar resimleri, resimler, baskılar ve heykeller dahil olmak üzere sanat ve tasarım dünyalarını ustaca yerleştirmesine izin veriyor. Sanat piyasasındaki meteorik yükselişi ve sanatın kilit oyuncuları arasındaki kitlesel çekiciliği, çağdaş sanatın yöneldiği noktaya bir pencere açıyor.

Brian Donnelly veya uluslararası olarak Kaws olarak bilinen üretken çağdaş sanatçı, oyuncaklardan giysilere, grafitilere, resimlere, spor ayakkabılara ve videolara kadar çok çeşitli etkileyici sanatsal projelerle pop kültürü benimseyerek sahiplenme sanatını önemli adımlar attı. Tüm bu kreasyonlardaki ana sanat referansı, Companion adlı Mickey Mouse benzeri bir figürdür.

Kaws’ın “XX” logosu sanatının tanınmış bir imzası oldu; kendisinin de kabul ettiği gibi, belirli bir anlamı olmaksızın, bu iki harf birbiriyle basitçe hoş bir şekilde işlev görüyor. Markası “XX” ile sanat objelerini ve heykelleri markalaştırma sanatı ile ilgilenen Kaws, aynı zamanda bugün bir sanat objesinin ne olabileceği konusunda piyasanın mevcut meta durumunu da etkiliyor. 


Bazı İşbirlikleri: 

 Kaws x Kanye West 808S & Heartbreak – 2007

Kaws x Kanye West 808S & Heartbreak

 Kanye West her zaman çağdaş sanata olan özel ilgisini göstermeye çalışır; En önemli örneklerden biri, Kaws’ın rapçi CD kapağı Heartbreak’i Mickey’nin eldivenleriyle birlikte X logosuyla birlikte resmettiği zamandır.

Kaws x Hennessy Cognac Limited Edition -2011

Konyak üreticisi olan Hennessy ve Kaws, çok sınırlı sayıda V.S. şişesi için bir araya geldi. Hennessy gibi geleneksel tabanlı bir markanın çağdaş sanatçı estetiğiyle işbirliği yapması çok yaygın değildir. Arkadaşlar, iş, müzik, sanat. Doğru karışımı bulmak önemlidir… ”, Kaws’in bu yaratıcı işbirliğiyle ilgili mesajı oldu.

Kaws x Pharrell Williams x COMME des Garcons – 2014

“Daha adil seks için aşk”, farklı endüstrilerden bu üç önemli ismin güçlerini birleştirerek “Kız” adında üniseks bir koku yaratmalarının sebebiydi. Kaws, iris, menekşe, paçuli, styrax ve sedir karışımının nasıl koktuğunu meraklandıran karikatürize şişe ve logoyu tasarladı.

Kaws x Nancy Gonzales – 2016

Sınırlı koleksiyonlar için çağdaş sanatçıların moda markalarıyla yaratıcı bir şekilde işbirliği yapması giderek yaygınlaşıyor. Kaws’ın sanatsal etkisi, Nancy Gonzales’in lüks deri aksesuarlarına sahipti. Tanınmış motifi, lüksün marka deri çizgisini bir kez daha süsledi.

Kaws x BFF Sculpture at Central Embassy Bangkok – 2016

 Çekici heykelcik heykelleri veya sanat oyuncakları üretmesiyle tanınan Kaws, Bangkok’ta yeni karikatür tarzı heykel serisini sundu. BFF, “sonsuza dek en iyi arkadaşlar” anlamına gelir, bu büyük ölçekli BBF heykellerinin arkasındaki fikri oluşturur ve yaşamdaki uzun süreli arkadaşlıkların altını çizer.

Kaws x Air Jordan 4 – 2017

Jordan 4 Retro Kaws

 Nike veya BAPE gibi diğer ayakkabı firmalarıyla işbirliği yapan Kaws’ın ikonik “XX” imzası, yeni Air Jordan 4 ayakkabı serisinde var. Sanatçının adının markanın logosunun yerini alması dikkat çekicidir; yeni ayakkabı logosu artık her iki adı da içeriyor ve “XX Air” ile birlikte geliyor. Gerçekten benzersizdir.


Sergileri:

 KAWS, Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi, Atlanta’daki Yüksek Sanat Müzesi, Atlanta’daki Modern Sanat Müzesi ve Şangay Yuz Müzesi gibi müzelerde kişisel sergiler düzenledi. New York’taki Galerie Perrotin’de ve Los Angeles, California’daki Honor Fraser Galerisi’nde ek kişisel sergiler düzenlendi. Çalışmaları Paris’teki Yüksek Sanat Müzesi, Modern Sanat Müzesi ve Rosenblum Koleksiyonu koleksiyonlarında bulunabilir ve Paris, Londra, Berlin ve Tokyo’daki karma sergilere dahil edilmiştir. KAWS, yaşayan bir sanatçı olarak ikincil pazara girdi ve Sotheby’s, Christie’s ve Phillips dahil olmak üzere büyük müzayede evleri aracılığıyla eserler sattı. En son zaferinde, The Kaws Album 2005 adlı çalışması, Sotheby’s’de 14,7 milyon dolara şaşırtıcı bir şekilde satıldı ve 2018’de satılan bir eserle 2,7 milyon dolarlık önceki rekorunu kırdı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.