Design

Designer Series: Daniel Arsham


Daniel Arsham kimdir?

Daniel Arsham kimdir diye sorarsanız, New York’ta yaşayan Amerikalı bir çağdaş sanatçıdır. 1980’de Amerika’nın Ohio eyaletinde dünyaya geldi…  Eserleri, fikirlerini ve kavramlarını mimari, arkeolojik heykeller, çizimler ve filmler gibi sanat / kültür ortamları aracılığıyla somutlaştırmaya çalışan varsayımsal bir gelecek zamanı kavramı etrafında güçlü bir şekilde dönüyor. 

  Cooper Union for the Advancement of Science and Art’tan mezun olan Daniel Arsham, 2003 yılında Gelman Trust Bursu’nu aldı. Sanat, mimari ve performans arasındaki çizgiyi aşan Arsham, mimarinin yapmaması gereken şeyleri yapmasını sağlar; mekan ve biçim beklentilerimizi karıştırmak ve karıştırmak için fırsatlar için günlük deneyimleri araştırır. 

Çalışmaları zamansızdır; basit gündelik nesneleri alıp onları “gelecekteki kalıntılar” olarak tanımladığı şeye dönüştürüyor. Bu tarz ona eleştirel beğeni ve sokak kültürünün en etkili insanlarından biri unvanını kazandırdı.

Daniel Arsham’ın sanatı kadar ortak çalışmaları da aynı derecede gıptayla izleniyor. Geçtiğimiz on yıl içinde Arsham, dünyadaki en büyük marka ve isimlerden bazılarıyla çalıştı. Hayranları arasında Pharrell, James Franco, Jay-Z ve Usher gibi birkaç isim ve sokak kıyafeti kralı Ronnie Fieg ile yakın arkadaş olma sayılabilir. Muhtemelen tahmin edeceğiniz gibi, Arsham sokak giyimi tarihinin en çok arzu edilen işbirliklerini yarattı. Umarım bu sizin Daniel Arsham kimdir sorunuzu cevaplamıştır.

 İşte bazı ortak çalışmalarını şöyle bir sıralayalım…

Dior x Daniel Arsham (2018)

21 Haziran 2019’da Kim Jones Dior Homme seti ortaya çıktı ve her şeyin arkasında Daniel Arsham vardı. Birkaç yıldır Arsham’ın hayranı olan Jones, modadaki en unutulmaz gösterilerden birini yaratmak için Amerikalı sanatçıyla ortaklık kurdu. Mükemmel parlak pembe kum, gösterinin önüne mükemmel bir şekilde uzanmış…

Koleksiyon geçen yıl neredeyse anında tükendi ve perakende fiyatından çok daha fazlasına hızla yeniden satış pazarına girdi. İster sevin ister nefret edin, Dior x Daniel Arsham’ın ne kadar büyük olduğunu inkar etmek mümkün değil.

Daniel Arsham x Dior Clock
Pokémon x Daniel Arsham (2020)

Gezegendeki en ikonik logolardan birini alan Arsham, anında tanınan Pokémon parçalarının sayısını tamamen yeniden düzenledi. Pickachu ve Charizard’ın gerçek boyutlu versiyonlarından kalsitle dökülen oyun kartlarına kadar koleksiyon, anında hit oldu. Sınırlı sayıda üretilen sanat eserlerinin yanı sıra Daniel Arsham x Pokémon, Uniqlo ile bir giyim koleksiyonu da yayınladı. Bu, bu listedeki en yeni işbirliklerinden biri olabilir, ancak şüphesiz en iyilerinden biridir.

Daniel Arsham x Pokemon Crystalized 
Daniel Arsham x adidas Consortium Future Runner 4D (2018)

2017’ye kadar sokak giyimindeki en önemli kişilerden biri olarak kendini pekiştirmişti. Adı gezegendeki en büyük markalardan bazıları arasında ve en önemli çevrelerin bazılarında paylaşılıyordu. Spalding basketbol toplarının fütüristik bronz dökümleri ve kalsit döküm Sony Walkmans, ona sokak giyimi camiasında büyük bir saygı kazandı. Kendinden onaylı bir spor ayakkabı tutkunu olan Arsham, aynı yıl adidas’ın radarına da girerek, aynı yıl kendi işbirliğini kurmasına yol açtı.

Üç bölümlük bir dizinin parçası olarak piyasaya sürülen Daniel Arsham x adidas Consortium Future Runner 4D, paketin en güçlü çiftiydi. Arsham’ın fütüristik parçalar yaratma sevgisiyle birleşen adidas oyunun kurallarını değiştiren 4D malzemesinin kusursuz karışımı, cennette yapılan bir eşleşmeydi. Bunlar, yılın en çok aranan spor ayakkabılarından biriydi ve büyük bir yutturmaca yarattı. Beklediğiniz gibi, bunlar ucuza gelmiyor! 

adidas Futurecraft 4D Daniel Arsham
Heinz x Daniel Arsham (2019)

2019’da Daniel Arsham, 21. yüzyılın en çok talep gören sanatçılarından biri haline geldi. Tıpkı Jeff Koons ve Takashi Murakami gibi, Arsham’ın çalışması onu rekabette kilometrelerce öne çıkarmıştı. 2019’un ikinci yarısına doğru Arsham, Londra mağazasında bir taksit için Selfridges ile çalışacağını duyurdu. Bu süreçte Arsham, pop-up için biri Heinz olan bir dizi markayla çalışacağını da açıkladı.

Porsche x Daniel Arsham (2019)

Gezegendeki çok az spor otomobil üreticisi Porsche kadar büyük. Ferdinand Porsche tarafından 1931’de kurulan Porsche, şüphesiz gezegendeki en tanınmış otomobil üreticilerinden biridir. O kuyruğun sonunu gördüğünüzde kimin tarafından olduğunu bildiğinizi söylemek güvenlidir. Porsche, daha geçen yıl 246.375 otomobil üretti. Bu tarihinde olduğundan daha fazla. Bununla birlikte, Daniel Arsham’dan başkası tarafından tasarlanmayan, markanın yılın konuşma konusu olan tek bir Porsche vardı.

Disney x Daniel Arsham (2019)

Gezegendeki çok az marka Disney kadar güce sahip. Disney, 1923’ten beri dünyanın en anında tanınan karakterlerinden bazılarını üretiyor. Tinkerbell’den Aladdin’e, Walt Disney’in mütevazı çizgi film stüdyosu 130 milyar dolarlık bir yapım devine dönüştü. Ancak, çalışmalarını her zaman Disney’in hayal gücünün kalbine sadık kıldı. Elbette, Disney’in en ikonik karakterlerinden biri, eski güzel Mickey Mouse’tur. Daniel Arsham, geçen yıl dünyanın en ünlü farelerinden birini elden geçirdi.


Sergileri

Tabi önemli işbirliklerinden sonra ünlü sergilerinden söz etmeden edemedik. Tabi ki dünyanın pek çok yerinde akıl almaz sergileri olmuş ve insanlara kendisini bir kez daha hayran bırakmış..

2005’ten bu yana dünyanın birçok yerinde sergilerini açmaya devam eden sanatçımızın bazı ünlü sergilerini şöyle sıralayabiliriz;                                                            

New York PS1, Miami’de Çağdaş Sanat Müzesi, Atina’da Atina Bienali, New York Yeni Müze, Oakland, Kaliforniya Mills College Sanat Müzesi, Fransa’nın Carré dʼArt de Nîmes, ve yine

Fransa’daki Paris 3020 sergisi, 3018 sergisi de diğer önemli sergileri arasında. 


Designer Series: Takashi Murakami

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.