Moda,  Sneaker,  Trending

Adidas ’ın Tarihi ve Başarı Hikayesi


Bu işe bir banyoda başladılar ve bununla dünyayı fethettiler. Tabii ki amaçlarına ulaşmak için çok zorlu yollardan; büyük aşamalardan geçtiler. Ellerinden gelenin en iyisini yaptık ve böylece geliştiler, büyüdüler. Geleceğe bakarken hiçbir zaman nereden geldiğimizi unutmadılar. Adidas markasının Tarihi ve Başarı Hikayesi gelirsek…


Adidas Tarihi ve Yükselişi 1900-1949

Her mükemmel hikayenin bir başlangıcı vardır. Bu hikaye Almanya’nın Bavaria adındaki küçük bir kasabada başladı. Adi ve Rudi Dassler kardeşler, annelerinin mutfağında ilk çalışmalarını yaptıktan sonra, 1924 yılında “Gebrüder Dassler Schuhfabrik” isimli bir ayakkabı mağazasıyla anlaştı ve görevi Amsterdam’da altın madalya için (1928, Lina Radke) ve Berlin’deki ödüller için atletlerine en iyi ayakkabıları sağlamaktı ve bu hikayenin dönüm noktasıydı. 

Bu iki kardeş atletleri dinleyerek ve ne istediğini bilerek onların güvenini kazandı. Lina Radke, onun ayakkabılarını giyerek 1928’de Amsterdam’daki olimpiyat oyunlarında altın madalya kazandı. 

Tarihler 18 Ağustos 1949’u gösterdiğinde Adi Dassler 49 yaşındaydı ve “Adi Dassler Adidas Sportchuhfabrik” adlı ayakkabı mağazasına girdi; Herzogenaurach şehrinin küçük bir kasabasında 47 işçi ile yolculuğuna başladı. Aynı yıl içerisinde şu an bildiğimiz meşhur 3 çizgili ayakkabı modelini yaptı. Bir mucize ile hızlanan mütevazı bir başlangıçtan küresel bir başarıya uzanan bir hikaye… 


Adidas Logosu Tarihi

Adidas Logo Tarihi

Bern Mucizesi

Bir hafif-siklet futbol ayakkasındaki vidanın tarih yazacağını kim düşünürdü ki? 1954’te Alman milli futbol takımı yenilmez Macarlarla Dünya kupası finali yaptığında, aslında bir kupadan çok daha fazlasını kazandılar. İnanılmaz zaferleri dünaynın her yerinde onlarca yıl konuşuldu ve bu da dünyanın her yerindeki futbol sahalarında adidası ve kurucusunu yarattı. 

Adidas ve Puma – İki Kardeşin Hikayesi

Yukarıda bahsettiğimiz başarılardan sonra gün geçtikçe adidasın ünü arttı ve dünyaca ünlü atletler tarafından tercih edilmeye başladı. Bu durum, iki kardeş arasındaki gerilimi ve kıskançlığı daha da arttırmaktaydı. İşin ilginç tarafı ise kardeşlerin anlaşamaması, ikilinin eşlerine de yansımıştı ve aynı şekilde eşleri de birbirleri ile geçinememeye başlamıştı.

Takvimler 1948 yılını gösterdiğinde, bu uyumsuz ikili yollarını sonsuza kadar ayırdı ve Aurach nehrinin iki yakasında isimleri Adidas ve Puma olmak üzere kendi fabrikalarını kurdu.

Bu fabrikalar, Herzogenaurach şehrinde savaş sonrası (İkinci Dünya Savaşı) şehrin kalkınmasına çok yardımcı oluyordu ama bir yandan da bu iki kardeşin kavgası, kasaba halkına kadar sıçramıştı ve kasabayı adidas’cılar ve puma’cılar olarak ikiye ayırmıştı.

Bu kavga böyle uzun yıllar devam ederken, Rudolf 1974 yılında, Adolf ise 1978 yılında öldü. fakat inanılması güç olsa da; ikili öldükten sonra bile hasımlık devam ediyordu. Şirketler birbirini devamlı şikayet ediyordu ve hatta bazı olaylara fıfa bile müdahil olmuştu. ta ki.. 21 eylül 2009 yılına kadar…

İki şirketin ceo’ları 21 eylül dünya barış gününe iki şirketin çalışanlarının katılacağı bir dostluk maçı ayarmasına karar verdi ve yapılan maç ile birlikte 61 yıllık hasımlık da son bulmuş oldu.


Dünyaca ünlü sporcuların ayakkabı tercihleri!

Başarılı Amerikan atles Jesse Owens Berlin Olimpiyatlarında tarih yazdı… 4 altın madalya kazandığında ayağında Adidas ayakkabıları vardı. (1936)

Marka Fransız oyuncu Robert Haillet’ten ismini alan deri tenis ayakkabısını çıkardı. Hailet’in 1971’deki emekliliğinden sonra bu ayakkabı ismi Amerikan oyuncu Stan Smith’e geçti. Stan Smith, 1988’de 22 milyon ayakkabı satarak  Guinnes rekorlar kitabına girdi ve adidasın en çok satanlar listesine eklendi .  

Marka, Alman futbol starı Franz Beckenbauer adında, kollarında ve bacaklarında üç çizgi olan bir eşofmanı piyasaya sundu.  -1967

Adidas, Kerim Abdül Jabbar tarafından giyilen İlk basketbol ayakkabısı olan “Superstar”ı piyasaya sundu. -1969

Adidas Trefoil logosunu ilk kez New York’taki “Yüzyılın Dövüşü”nde Adidas ayakkabılarını giyen boks şampiyonu Muhammad Ali ve Joe Frazier ile tanıştırdı. -1971

Peki ünlü sporcular tarafından giyilirken nasıl sokak giyimi haline geldi?

Adidas Stan Smith

İlk kez 1969’da bir voleybol ayakkabısı olarak tanıtılan Superstar moda tarihindeki en etkili ve küresel tarzlardan biri haline geldi. Kerim Abdul Jabbar gibi profesyonel basketbol oyuncularının ilgisini çeken kauçuk burunlu ve üstü deri olan ayakkabılarından sonra da bu ayakkabı Run- D.M.C’yi etkiledi. Çoğu kültürel gücün yaptığı gibi sokak giyimi, etkiler ve kültürel unsurların karışımından gelişti ancak hiçbir hareketin alt kültüründe Güney Kalifornia’nın sörf ve kaykay sahnelerinden daha büyük bir etkisi olmadı. Bunun etkinin öncüsü de Shawn Stussy oldu ve sörf tahtası grafiklerini tişörtlere aktarmaya başladı.

Run DMC – My Adidas

1971’de dünyanın en iyi tenisçilerinden birinin adını taşıyan Adidas Stan Smith tenis ayakkabısı, spor ayakkabı tarihindeki en etkili stillerden biri oldu. Çok satılan model daha sonra 3 çizgisini delikli bir tasarımla değiştirdi, sonra da popülerlik kazandı. Tüm zamanların spor ayakkabılarının ikonu haline geldi.

2013’te adidas, 2015 yılında piyasaya sürülen ilk adidas YEEZY spor ayakkabısı Boost 750 ile Nike’tan Kanye West’i kaçırıyor. Marka aynı zamanda moda tasarımcıları Raf Simons ve Rick Owens ile işbirliklerine de başladı.

Ve son olarak, 2014 yılında adidas, Pharrell Williams’ı düzenli müzikal işbirlikçilerine ekleyerek, yıl sonuna doğru Stan Smiths ve Superstar track ceketlerinden oluşan bir koleksiyon yayınladı. 


Nike Tarihi ve İnanilmaz Başarı Hikayesi
Kanye West ve Yeezy İmparatorluğu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.